Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

 

Cod portocaliu furturi cernicaDespre furturile din comuna noastra am mai scris. Efectul demersurilor noastre a fost si este nul din moment ce acestea au luat o amploare fara precedent in istoria multiseculara a localitatilor din comuna noastra. Daca in Tanganu cei expusi furturilor erau "marginasii" acum totul s-a... nivelat: se fura tenace, insistent chiar din mijlocul satului. Sa relatam un caz "cald": in noaptea 23/24 februarie 2010 a fost atacat Preda Ion-Momeala care locuieste chiar in mijlocul satului pe soseaua principala si a carui locuinta este, evident inconjurata de case locuite de barbati destoinici... I-au fost omorati cu lovituri de topor 2 porci si... cainele care-i pazea. Pentru ca opera sa fie completa i-au fost furate si (aproape) toate gainile. Hotii auoperat fara nici o frica lasand urme evidente: dira de singe este vizibila prin gradina si pe strada pana in dreptul terenului de fotbal, ceea ce indica clar noul... domiciliu si destinatia animalelor furate... In Tanganu in iarna aceasta furturile au fot la ele acasa. Intrucat cei ce locuiesc pe parginea satului au fost.. usurati de grija pasarilor si animalelor (unii chiar si de... muraturi...) si in consecinta nu mai cresc s-a trecut in centrul satului la aceia care se credeau oarecum mai feriti. Metoda de actionare este simpla, standard si eficace: se ataca in gasca, inarmati cu bate si topoare, animalul sau animalele (dupa caz) sunt sacrificate pe loc, pentru usurinta transportului si silentiozitate. Daca gospodarul indrazneste sa iasa "la vedere" este palit in cap fara nici o retinere...Interesant este ca nu sterg urmele si  nu se feresc sa le lase... Pai, cine ii urmareste, cine ii ancheteaza, ce mai sunt caini politisti care sa ia urma hotilor, mai se fac descinderi la presupusii hoti, mai sunt patrule de paza, mai exista vreun interes pentru paza bietului gospodar? Pana la urma sa nu ne ferim de adevarurile de langa noi:  mai avem Politie, Jandarmerie, echipe speciale de interventie, mai avem autoritati locale? Semnatarului acestor randuri i s-a reprosat vehement de catre localnici faptul ca "scrie si nu se iau masuri". Ce masuri sa ia cetateanul de rand, obstea in fata acestor grupuri bine organizate daca organele abilitate de lege si platite consistent nu fac absolut nimic? Tanganu este un sat socat, paralizat de aceste furturi care, daca, Doamne fereste!, vreun pagubit le iese in cale mai are vreo sansa sa scape cu viata? Pentru ca nimic nu este mai pretios  decat viata...  Asteptam riposta ferma, eficienta a autoritatilor locale, eventual in colaborare cu cele centrale pentru a scoade satul Tanganu de sub incidenta "codului portocaliu...al furturilor"...

Nota bene!  Un echipaj al Politiei  a facut o prima cercetare, la fata locului la ora 4 dimineata la solicitarea familiei speriate. Azi 24 februarie 2010 la ora 12 un echipaj mixt format din seful de post de la Cernica si doi colegi de la Politia din Pantelimon au venit la locul faptei au luat amprente, au facut fotografii, au preluat cele doua topoare (ale pagubitului, ca s-a lucrat cu "unealta clientului") cu care au actionat, al treilea a fost luat de hoti... Imaginea de la fata locului este stupefianta: urme masive de sange in  cotet unde au fost macelariti porcii, cainele zace mort intr-o imensa balta de sange..., dira de sange prin gradina, pe zapada, prin vita de vie, prin curtea unui alt gospodar prin care s-au retras hotii... A ramas speranta (care nu moare niciodata sau in cel mai rau caz, moare ultima...) ca vor fi descoperiti

 

Comentarii   
Nelu Parvu
0 # Iarna greaNelu Parvu 04-03-2010 21:19
Iarna grea care se incapataneaza sa nu se mai sfarseasca si criza economica prin care trecem, au avut acest efect.
Sunt de acord cu nea Vasile ca asa ceva nu prea sa mai intimplat pe la noi, foarte multe furturi.
Stiu si eu 2 cazuri calificate intimplate pe vale de unde s-au furat niste lemne si cativa porumbei un caz si de la celalalt o tava de alama si un prelungitor.
Hotii astia nu prea aveau experienta dar iarna si criza i-a impins sa savrseasca astfel de infractiune care are pedeapsa destul de mare dela 3 la 15 ani.
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
aurel
0 # la un muschiuletz...m erge si o tzuiculitzaaurel 04-03-2010 22:04
probabil ca tot gerurile si zapezile i-au determinat (si ajutat) pe alti (sau poate aceeasi) hoti (ca se pare ca toate drumurile duc la roma) sa fure si cazanul de tuica de la Caldararu si care a fost gasit in Tanganu. Numai ca prea tarziu, era deja taiat bucati, pregatit pentru fi topit si facut lingouri, lasand o groaza de prunari fara licoarea de baza...nu am auzit pana acum de cineva sa fie prins si dat exemplu...
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Aurelian Nadragea
0 # Trist, dar adevaratAurelian Nadragea 13-04-2010 09:19
Buna ziua,
Fenomenul a luat amploare si in satul Fundeni - Frunzanesti. Mamei mele, 84 de ani, i s-au furat toate gainile, dupa ce in prealabil au fost 'tratate' cu spray neuroparalizant , butelia de rezerva, plina, culmea ironiei si pompa de apa. As dori insa sa va relatez si eventual sa va cer sprijinul, intr-o problema cu mult mai grava.
In comuna Fundeni - Frunzanesti, traieste "in exil" Preda Nicolae, altadata un om vrednic, de isprava, plin de energie si initiativa. Este batran, 86, foarte bolnav - semipareza, prostata, inima - in ingrijirea unei femei, Bubulea Anghelina, 84, cu care traieste de mult timp, necasatorit.
A comis imprudenta de a lasa intreaga avere unuia din cei doi fii, Preda Constantin, din Tanganu, fost "primar". In ciuda obligatiei legale si desigur, morale, de a-l intretine pe tatal sau, acesta se sustrage sistematic, alungandu-l pe batran, ori de cate ori acesta este adus in propria casa. Este de notorietate in Fundeni - Frunzanesti, ca "nea Nicu" este adus si abandonat de la Tanganu, la poarta batranei Angela Bubulea, cu mari probleme de sanatate la randul ei, care nu il mai poate intretine si ingriji. Rog intreaga comunitate, sa ia pozitie fata de comportamentul inuman al lui Preda Costel si familia sa, sa-l forteze sa asigure conditii decente de viata tatalui sau.
Cu stima si consideratie,
Aurelian Nadragea ( fiu al AnghelineiBubul ea)
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV