Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P1/2
Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P1/2

May 31, 2017

Alin Oprea (Talisman) Bianca Ioana Cristea (Vocea Romaniei 2013) Nelutu Magureanu (X-FACTOR 2016) Aurel Moga (Laureat Mamaia 1987) Axinte (Vacanta Mare)

Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P2/2
Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P2/2

May 31, 2017

Alin Oprea (Talisman) Bianca Ioana Cristea (Vocea Romaniei 2013) Nelutu Magureanu (X-FACTOR 2016) Aurel Moga (Laureat Mamaia 1987) Axinte (Vacanta Mare)

Marea Neagra...la Cernica
Marea Neagra...la Cernica

Nov 13, 2016

Daca astazi 13-nov-2016, in urma vantului foarte puternic nu ati avut "curajul" sa iesiti la plimbare pe "faleza" lacului Cernica, va invitam sa vizionati cateva imagini ale acestuia si care cu siguranta o sa va placa.

Cel mai tare (mare) patinoar din Bucuresti... e la(c)...Cernica ! 23-ian-2016
Cel mai tare (mare) patinoar din Bucuresti... e la(c)...Cernica ! 23-ian-2016

Jan 24, 2016

NU intrati si nu lasati copii neinsotiti pe gheata fara a va asigura ca NU EXISTA NICI UN PERICOL. Patinoar Lac Cernica. Itinerariu: Str. Valea Bizantiului (Cernica) - Insula de plauri - Bobulet (Caldararu) (aprox. 3.5 Km)

Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 1-2
Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 1-2

Dec 15, 2015

Concert Liceu A.D. Xenopol (Liceul Economic nr. 3) Bucuresti. 15-decembrie 2015.

Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 2-2
Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 2-2

Dec 15, 2015

Concert Liceu A.D. Xenopol (Liceul Economic nr. 3) Bucuresti. 15-decembrie 2015.

Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 1/2
Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 1/2

Dec 13, 2015

Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti. Concert Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena -Bd. Basarabia. 13-dec-2015

Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 2/2
Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 2/2

Dec 13, 2015

Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti. Concert Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena -Bd. Basarabia. 13-dec-2015

Brandy
Brandy

Sep 08, 2015

Festival Cernica, Sep 5, 2015
Festival Cernica, Sep 5, 2015

Sep 08, 2015

Festival Cernica

Pregatire itinerarii excursii tematice. Partea II-a.

Evaluare utilizator: 1 / 5

Steluță activăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Un grup de entuziaşti iubitori de istorie şi natură locală din comuna Cernica au inceput pregatirea excursiilor tematice: "Monumente, zone istorice si naturale ale comunei Cernica". Mai multe itinerarii vor fi stabilite ( a se vedea video cu un click aici si album foto aici) in urmatoarea perioada si va fi elaborata o monografie a locurilor de interes istoric local pentru comuna Cernica, in scopul promovarii si prezervarii lor. Dar să prezentăm “temerarii”. Începem cu oaspetele nostru de onoare: Walter Dionisie, cunoscut muzician, un vechi prieten  al locuitorilor comunei noastre prezentator al manifestările cultural-sportive care au devenit istorie: primele 3 ediţii ale Cupei Cernica la fotbal,  între anii 2002-2004. Continuăm cu Lilian Iordache, administratorul portalului VOXCERNICA, Nicu Ciotoran şi “Crispat”, responsabilul de istorie locală şi respectiv talentatul  colaborator al aceluiaşi portal, localnicii Ion Sava, Dumitru Preda, Ion Constantin-Godăcel, ghidul nostru, fostul pădurar, Sterea Preda şi semnatarul acestor rânduri. Plecarea s-a făcut din 

partea nordică a satului Tânganu, exact  de lângă locaţia legendarei mănăstiri Tânganu care, acum este acoperită în întregime de necruţătoarea şi... insensibila vegetaţie. Am continuat pe sub “Autostrada Soarelui” şi am ajuns la “Valea lui Găman”, apoi am trecut pe lângă cocheta, izolata minicabană gestionată de pădurarul acelui sector, Burcea Ştefan – “Fane Paduraru”, am cotit spre nord, am ajuns lângă fostul miniaeroport militar german din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, acum acoperit cu o tânără pădure, ni se spune, realizarea regretatului pădurar Cărăbuş Dumitru, “Conu” cum era cunoscut... La acea intersecţie a fost descoperită, fotografiată, “Crucea pădurarului”, monument care ascunde o tragică crimă petrecută în anii de demult, pe care  noi, după documentarea necesară, o vom prezenta în viitorul apropriat. Am făcut un popas la celebrul reper local, “Puţul de piatră” acum acoperit de natură şi...nepăsare. Imaginile de lângă fostul “puţ” au fost,  totuşi, şocante: zeci de copaci de mari dimensiuni care au crescut în balta din apropiere au fost răsturnaţi de o teribilă furtună şi îşi expuneau privirilor noastre... falnicile rădăcini. Ne-am continuat drumul spre satul Cernica, am trecut pe lângă “Casa Pădurarului”, am intrat în amintitul sat prin locul unde se construieşte o frumoasă şi cochetă mănăstire de maici. Biserica şi chiliile sunt în construcţie şi locul ales este superb: la îngemănarea dintre satul Cernica, pădurea Cernica şi, spre sud, valea, candva a Colentinei, care se strecura  discret şi protector spre mănăstirea Tânganului... Am făcut transbordarea... auto până în partea de vest a comunei Cernica, lângă satul Căldăraru, pe malul lacului Cernica. Ne-am oprit pe locaţia fostului sat medieval Mărăcineni, plasat înspre nordul actualului sat Căldăraru, în spaţiul dintre pădurea Căldăraru şi lacul Cernica. Aproape de malul lacului a fost vizitat şi fotografiat “însemnul” (adică crucea) care consemnează  existenţa fostei  mănăstiri de maici Iezeru. Tot pe acest site arheologic se afla cea mai mare Necropola Neolitica din muntenia unde cu ocazia sapaturilor la satul medieval Maracineni au fost descoperite in jur de 370 de morminte din epoca neolitica. Imaginile văzute de pe locaţia fostei mănăstiri Iezeru sunt superbe: spre est, binecunoscutul lac Cernica în continuarea căruia se aşterne liniştit şi pitoresc satul Cernica cu extensia sa înspre mănăstirea Cernica, numită “Ograzile”, terenul de fotbal, Institutul Teologic Adventist, clădirile Întreprinderii de Proteze si o pădure de ... vile...Aici s-a încheiat o superbă zi în care am parcurs comuna noastră pe diagonala est-vest. Urmează să diversificăm aceste itinerarii turistice şi pe alte... diagonale...şi cu mai mulţi participanţi.

pregatire itinerarii excursii tematice comuna cernica
pregatire itinerarii excursii tematice comuna cernica

Adaugă comentariu

Pentru un dialog civilizat, comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea comentariului revine autorului acestuia.


Codul de securitate
Actualizează

Pagina Facebook

Discutii Forum

  • No posts to display.

VoxCernica.ro foloseste cookies proprii/terţi. Continuarea navigarii implică acceptarea lor.