Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Deci două meciuri, două partituri diferite.. Să le detaliem.

PROGRESUL CERNICA - OTELUL II GALAŢI 2-0
-------------------------------------------------------------------------
În primul meci desfăşurat vineri, 4 octombrie 2013, pe terenul din Cernica, echipa noastră "primă" a primit vizita echipei a 2-a a cunoscutei echipe de Liga I-a. Otelul II Galaţi, în cadrul etapei a 6-a a Ligii a 3-a, Seria a 2-a.
Meciul, unul destul de echilibrat în prima repriză, a fost câştigat, pe merit!, de echipa noastră, care, în repriza a doua a făcut un meci deosebit.
Au marcat: Enciu (min 63) şi Tudose (min 75),
Echipa aliniată de antrenorul Dumitru Bolborea a fost următoarea:
Portar : Tăchescu:
Fundaşi: Marin, Bivolaru (C), Pavelescu, Sava:
Mijlocaşi: Croitoru, Răducan, Marulis, Burcea;
Atacanti : Apostol, Enciu
Au mai jucat: Barbu,Tudose, Colţatu, Răzvan.
Remarcaţii Voxcernica: Marin Valentin, Enciu, Tăchescu

PROGRESUL CERNICA II - VOINŢA BUFTEA 2-3
-------------------------------------------------------------------------
În ziua de 5 octombrie 2013 pe terenul de lăngă satul Căldăraru s-a disputat meciul de fotbal din etapa a 4-a (etapa a 3-a a fost amânată din cauza timpului nefavorabil), a echipei a "II-a" a comunei noastre, inscrisă în Campionatul Municipiului Bucureşti, în seria a IV-a.
Echipa noastră, foarte, foarte tânară, nu a reuşit, nici de data aceasta, să-şi înscrie în palmares un punct. În meciul cu Voinţa Buftea erau toate

condiţiile pentru a obţine un rezultat favorabil, dar lipsa unuia dintre cei ...4 (patru ) portari de la echipa primă, a făcut ca în poarta să apară o improvizaţie prompt speculată de adversarii noştri: în min. 89 la scorul de 2-2 un şut al oaspeţilor de la vreo ...40 metri a dus scorul la 2-3...
Evoluţia scorului a fost următoarea::
min 15 - lovitura de pedeapsă pentru Cernica ratată (lamentabil) de Nicolescu Robert
min 25 - lovitura de pedeapsa transformată de oaspeti, deci ... 0-1
min 63: lovitura de pedeapsă pentru Cernicaa transformată de Tudor Pană, şi scorul devenise 1-1
min 78:: contraatac al echipei oaspete şi...1-2
min 82:: gol marcat de.numărul 10, Dumitrache Costel, şi scorul a devenit 2-2
min 89: un şut al echipei adverse de la 35-40 metri stabileste scorul final, repetăm!, total nemeritat, intr-un meci pe care echipa noastra putea să-l câstige !.
Echipa aliniată de antrenorul Gheorghe Alexandru-Ţânţaru:
Poartar : Marin (aşa cum am mai spus o improvizaţie de ultimă oră..)
Fundaşi: Bratu, Simion (C), Niculescu, Gheorghe:
Mijlocaşi: Pană, Dumitrache, Ilinca, Marin:
Artacanti: Nicolescu, Nedelcu.
Au mai jucat: Panţuc, Paraschiv, Dragnea, Tănase.
Remarcaţii Voxcernica: Pană Tudor, Bratu şi cam atât... din păcate...

Despre evoluţia, echipelor noastre, despre politica fotbalistică (inclusiv la nivelul fotbalistului simplu) Voxcernica, după ce va consulta conducători, jucători, simpatizanţi, spectatori, va face în viitorul apropiat, o analiză proprie. Vom scrie despre aceia care doresc să joace fotbal duminica din dragoste pentru acest sport, pentru sănătate şi nu în ultimul rând pentru un spectacol.atât de gustat pe plan local. Meciuri "locale" care în comuna noastră au o istorie incredibil de bogată.

Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV