Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

"Eroilor ca amintire, urmasilor ca pilda..."

monumentul eroilor balaceanca 14 ianuarie 2010

Azi noapte, in Balaceanca, monumentul eroilor inchinat luptatorilor cazuti in primul razboi mondial a fost vandalizat si distrus de persoane necunoscute. Vulturul din varf si trunchiul de marmura de circa un metru si jumatate pe care era scris numele luptatorilor din Balaceanca au fost furate. Aceasta stire vine la doar cateva zile de cand am inceput sa publicam lista monumentelor istorice din comuna Cernica si de cand atrageam atentia necesitatii protejarii si prezervarii acestor monumente. Oare sa fie doar o coincidenta, sau acest lucru nefericit din toate punctele de vedere, era necesar ca ceea ce dorim, sa fie luat in serios de catre autoritatile locale ? O intrebare retorica de altfel, tinand cont ca si la semnalarea altor lucruri, nu s-a intamplat nimic. Ne intrebam oare, la ce grad de degradare trebuie sa fi ajuns autorii acestui fapt si oare ce motivatie au avut pentru a comite aceasta crima?. Poate bronzul din care era facut vulturul-statueta ?  Nu ne-ar mira, ca pana si cuprul e la mare pret in comuna Cernica, tinand cont de desele caderi de retea. Din relatarile localnicilor am inteles ca politia locala a fost anuntata si speram ca sa-si faca datoria cat mai repede. Din pacate, credem ca este prea tarziu.

monumentul eroilor balaceanca 14 ianuarie 2010
monumentul eroilor balaceanca 14 ianuarie 2010
Comentarii   
Vasile Bolboja
-1 # Dezinteresul autoritatilor locale continuaVasile Bolboja 15-01-2010 11:02
Dupa accidente de circulatie in care nu s-a intervenit,dupa furturi de cai, vaci, pasari, dupa distrugere de stalpi, embleme cu insemnele localitatilor comunei,retele de irigatie, dupa vitezomani care sunt in comuna noastra ca pe circuite de viteza iata! se merge mai departe... S-a ajuns si la monumente istorice. Pana unde se merge cu nesimtirea faptasilor si pana unde cu indolenta autoritatilor. Ca doar sunt alssi, numiti in functii si bineinteles platiti...
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
andreea
0 # andreea 15-01-2010 21:42
S-a ajuns mult mai departe, stimatii mei domni! Din luna august a anului 2009 si pana in prezent s-au spart case dupa case. Eu sunt chiar una dintre "victime". Casa mea (locuiesc in Caldararu) a fost sparta in mijlocul zilei, in jurul orelor 16. Casa vecinului meu a fost sparta de Sf. Stefan - mare sarbatoare a crestinatatii. Celelalte spargeri au fost date ziua in amiaza mare. Vorbeati de autoritati? Ma intreb si va intreb : exista la propriu aceste autoritati?! Nu am primit nici macar un telefon in aceste 6 luni, macar sa ni se spuna ceva. Macar atat. Dar nu! Hotii au continuat si continua sa sparga casa dupa casa in Caldararu, organizat, acelasi mod de operare ceea ce dovedeste faptul ca sunt bine organizati, ca sunt o banda de talhari si ca sunt lasati sa actioneze. Acum o saptamana a avut loc un viol in Cernica - o fata care iesea de la scoala a fost talharita si nenorocita. Fetita mea ma intreaba seara de seara: "Mami, ai inchis toate usile si ferestrele?" Unde ajungem, domnii mei? Spre ce ne indreptam? Cate case sparte, cata truda furata, cate violuri si alte nenorociri trebuie sa se mai intample ca sa ia cineva o atitudine? Ajunsa in situatia aceasta, nu mai pot sa spun decat ca zicala "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" e un mare adevar. Fiecare cu dreptatea lui! Din pacate, autoritatile nu fac absolut nimic pentru siguranta cetatenilor. Ramane in seama noastra sa ne aparam, asa cum putem, de acesti talhari nenorociti.
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Vasile Bolboja
0 # Tâlharii sunt protejati...Vasile Bolboja 16-01-2010 13:59
Sunt profund impresionat de cuvintele-adeva ruri spuse de doamna Andreea. Sa nu ne facem ca nu vedem, ca nu intelegem, ca nu stim: acesti talhari la drumul mare, in amiaza mare, sunt protejati... Sunt aceia care au relatii suspuse, aceia care in momente cheie decid (si) pentru noi... Trebuie sa recunoastem cu tristete, cu ingrijorare, cu barbatie : este vremea lor. Asemenea fapte se produc peste tot in comuna noastra. Pot spune cu mana pe inima: niciodata nu au fost atatea furturi, atatea atacuri fizice, atatea amenintari... Solutii de aparare: asa cum spune doamna Andreea doar individuale. Dar sunt atat de ineficiente, de izolate in jungla noastra contemporana incat ne temem ca seamana doar a haiducie. Moderna. Caci aici am ajuns...si atat ne-a ramas...
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
svejk
0 # svejk 17-01-2010 14:18
Si ca o ironie a soartei, pe blocul de marmura care a mai ramas sta scris:
Eroilor ca amintire, urmasilor ca pilda.
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Adelina Pandrea
0 # Adelina Pandrea 18-01-2010 22:10
Ati semnalat acest fapt politiei locale? Ati urmarit care sunt demersurile pe care le-a intreprins politia pentru a-i pedepsi pe cei care au vandalizat monumetul? Cu siguranta se stie cine sunt pentru ca traim intr-o comunitate relativ mica cu toate curtile apropiate una de cealalta si mai ales cu "hoti" cunoscuti de toata lumea. Simplul fapt ca ati prezentat tragedia nu impresioneaza decat pe oamenii cu bun simt din comunitatea spatiului Cernica. Cei care au vandalizat probabil ca citesc amuzati si dorm linistiti; si probabil ca planuiesc sa mai distruga cate ceva ca sa va mai dea un subiect...
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
andreea
0 # andreea 20-01-2010 08:41
Ma indoiesc ca cei care au vandalizat "citesc amuzati" pe acest site sau ca citesc ceva in general. Sunt prea ocupati cu "panda" sau cum s-o numi. Autoritatile locale sunt in tema cu tot ce se intampla, stiu si vad. De ce nu se intreprinde nimic? Cred ca doar dansii stiu. Si toata lumea are banuieli, suspiciuni care au fost declarate politiei. Pacat insa ca nu se materializeaza nimic. Si dupa umila mea parere nu cred ca vor prinde pe careva. Poate doar asa, intr-un tarziu, " de ochii si gura lumii", cum se spune.
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Vasile Bolboja
0 # Cei care produc aceste acte antisociale,ant icomunaVasile Bolboja 20-01-2010 15:55
Revine doamna Andreea cu un comentariu care ne pune pe ganduri... Cine citeste acest portal care, se pare are este unic in Romania, desigur in sensul ca, profitand de facilitatile Internetului, se ocupa de interesele complexe ale unei comune, se convinge de (macar) buna-intentie. Statistica este evidenta. Tot mai multi concetateni apasa pe tastele care-i duc la portalul nostru. Dar cum rezolvam NOI problemele dincolo de a le sesiza? Ce putere avem NOI sa le rezolvam? Intrebarile sunt retorice... Explicatiile sunt complexe si cu... complicatii... Presa din intreaga lume SESIZEAZA NU REZOLVA. Noi,epigonii de la Cernica, avem vreo alta putere decat cea conferita presei PE PLAN MONDIAL ca fiind a patra putere in stat? Ar fi ideal... dar idealul nu s-a nascut pe plaiuri cernicase...
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
andreea
0 # andreea 20-01-2010 16:56
Noi nu putem rezolva aceste probleme.Desi sunt ale noastre, nu? Pe acest site ne impartasim problemele, ni le facem cunoscute, ne plangem (scrisul ajuta de multe ori) si le discutam. Furtul/hotia este unul din punctele negative ale comunei Cernica, iar pe zi ce trece se mareste. Pe cine intalnesti, iti mai spune cate ceva: ba un cal, ba o casa, ba un monument, ba un viol...si uite asa si tot asa! Pacat!
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Vasile Bolboja
0 # \"EROILOR CA AMINTIRE, URMASILOR CA PILDA\"Vasile Bolboja 21-01-2010 17:31
Acesta este textul care a mai ramas dupa ce s-a furat partea superioara a istoricului monument de la Balaceanca. Sa intelegem ca viitorul nostru inseamna ... furturi... inclusiv a ceea ce ne-au lasat aceia care acum albesc cu oasele lor locurile natale si de pretutindeni?
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
marian
0 # marian 05-02-2010 11:25
Nu stiu daca acest fapt a aparut in presa centrala
daca da, nu l-am vazut eu.
Puteti face ceva, chiar daca vi se pare ca nu.
Aveti un reprezentant in Camera deputatilor, bombardati-l cu e-mailuri dar daci cu CC si la ziare
Tineti acest lucru in actualitate, nu il dati uitarii ca a aparut altceva
Si sunt si alte posibilitati
Eu am dat cautare pe cernica din motive imobiliare
Acum nu ma mai intereseaza
Si ce imi placea Caldararu, este frumos si asezat si curat
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Administrator
0 # presa centralaAdministrator 06-02-2010 17:18
da, am anuntat la Antena 3 si Pro Tv dar sunt prea centrali pentru Cernica. Scandalurile sau problemele trebuie sa fie suficient de specataculoase inainte ca un reporter sa miste vreun deget. Presa centrala e prea ocupata cu subiectele politice care aduc o audienta mai mare decat eroii neamului. Intradevar Caldararu e un sat frumos cu imprejurimi frumoase si o istorie care se intinde pana la epoca neolitica dar apreciata mai mult de cei din afara decat de locuitori. Din nefericire nu mai este satul din poveste de alta data.
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV