Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

De aproximativ o saptamana a inceput constructia unui drum/sosele asfaltate pe doua benzi care va lega centura orasului Bucuresti de Caldararu si site-ul arheologic unde se gasesc trei obiective importante pentru istoria culturii si civilizatiei din Romania: "Necropola Neolitica de la Cernica, Caldararu", "Satul Medieval Maracineni" si "Manastirea Iezerul-Vorniceasa Chiajna". La prima vedere si din anumite puncte de vedere aceasta ar trebui sa fie o veste buna pentru proprietarii terenurilor adiacente acestui drum si chiar este. In sfarsit se va putea circula in mod civilizat si constructiile vor putea lua o amploare fara precedent. Valoarea terenurilor va creste de asemenea. Din pacate aceste avantaje pentru proprietarii vechi sau noi din Caldararu vor insemna un dezastru

pentru frumusetea naturala inca nu foarte alterata de ceea ce inseamna deschiderea "drumului" spre civilizatie. In fiecare zi, dar mai ales in weekend sute de pescari sau pur si simplu simpli oraseni care doresc sa scape de naduful bucurestean vin si-si petrec timpul pe marginea padurii Caldararu sau pe malul vestic al lacului Cernica. Asta nu ar insemna nimic daca si-ar lua inapoi cu ei tonele de gunoi pe care il lasa in urma sederii lor. Trebuie doar sa mergeti pe la marginea padurii sau a lacului ca sa vedeti cu ochii Dvs. dar nu cred ca mai este un secret pentru nimeni. Daca nu aveti timp de o plimbarica atunci click aici .

drum soseau de centura caldararu necropola neolitica de la cernicaDrumul care se va construi nu va insemna altceva decat un dezastru ecologic pentru arealul natural al padurii Caldararu si al lacului Cernica prin inzecirea mizeriilor si gunoaielor pe care nu le ridica nimeni. Doar sunt acoperite de timp, de iarba si pamant si sigur vor deveni subiect arheologic peste cateva mii de ani. Daca pana acum erau cat de cat opriti de drumul aproape impracticabil, acum poate doar o bariera pentru rezidenti ar mai putea sa-i opreasca. Si asa si ar trebui sa se faca. Altfel dintr-o zona naturala si istorica de exceptie vom vedea inca o data o zona plina de viloaie inconjurate de gunoaie. Exceptionala initiativa dar ce se va intampla cu site-ul arheologic declarat monument istoric conform listei de la (click aici- Ministerul Culturii si Cultelor -Institutul National al Monumentelor Istorice. si aici- Monumente istorice. Comuna Cernica. Oare s-a gandit cineva la efectele secundare pentru arealul natural si istoric si la cum vor putea fi contracarate aceste efecte ? Sa speram ca intentia de "aducere" de civilizatie simbolizata de constructia drumului va fi confirmata prin masurile pe care le va lua Primaria Cernica pentru a stopa injectia de "gonoi" si a acelora care nu au nici un fel de respect pentru aceste locuri. Sa speram ca Primaria Cernica sa-si faca cu toata seriozitatea datoria si pe langa simtul de dezvoltare dovedit sa impuna orice masuri necesare pentru a gasii solutii pentru protejarea si prezervarea site-ului arheologic descris mai sus si care face mandria satului Caldararu si a comunei Cernica. Altfel s-ar putea ca pana si stramosii neo-eneolitici sau medievali sa-si piarda linistea, nu numai viitorii rezidenti in zona, mai ales daca pe site-ul respectiv s-ar face unele constructii sau s-ar continua constructia soselei. Necropola Neolitica descoperita in 1960 de catre Dr. Doc. Gheorghe Cantacuzino, este cea mai mare necropola neolitica din Muntenia si una din cele mai mari din sud-estul Europei cu 368 de morminte din faza culturii Dudesti si Boian. Complexul arheologic se gaseste la aproximativ 1 km de marginea satului Caldararu. Terenul se afla pe o prelungire a terasei din dreapta fostului rau Colentina, transformat in ultimele decenii in lacul Cernica. Terenul are forma triunghiulara si se gaseste langa malul de vest al lacului Cernica, in locul un de apele lacului formeaza un mare cot spre sud. Localnicii au poreclit acest loc: "La Morti". Multi dintre ei au lucrat impreuna cu arheologii consacratii ajutandu-i la sapaturi. Pentru mai multe detalii doritorii pot sa obtina pentru consultare o copie a cartii "Necropola Neolitica de la Cernica"de Eugen Comsa si Gh. Cantacuzino prin Biblioteca Vox Cernica (click aici ). Despre complexul feudal  "Satul medieval Maracineni" infiintat de Radu Captariu precum si despre Manastirea Iezerul-Vorniceasa Chiajna vom revenii cu detalii prin D-l Ciotoran Nicolae, locuitor si pasionat de istoria locala a comunei Cernica. Mai jos lista monumentelor din Comuna Cernica si cateva extrase din cartea: Necropola Neolitica de la Cernica.

lista-monumentelor-istorice--comuna-cernica page 1lista-monumentelor-istorice--comuna-cernica page 2lista-monumentelor-istorice--comuna-cernica page 3necropola neolitica de la cernicanecropola neolitica de la cernica 2

necropola neolitica de la cernica 1

necropola de la cernica foto diapozitive Monica Margarit

Comentarii   
Fara nume
0 # DezinteresFara nume 17-06-2010 21:54
Salut Lilian!
Imi cer scuze ca nu-mi dau numele pt. ca am sa dau in Gelu. Si nu ca mi-e frica mie de el, ca am mai dat in el si o sa mai dau. Nu vreau sa fac rau altora dandu-mi numele pt. ca il stiu in stare de asa ceva. Stii tu unde il doare pe Gelu, de morti, de patrimoniu si de alte lucruri care pt. noi au o semnificatie aparte? Ei... nici acum nu o sa spun, ca nu vreau sa apara lucruri urate pe acest site si nici nu vreau sa-l transform intr-un site cu tenta politica sau de barfa. Te felicit pt. articol si pt. felul politicos cu care abordezi subiectele. Asta pt. ca probabil stii si tu cu cine ai de-a face si stii ca ar merita un pic mustruluiti pt. felul cum pun ei problema in comuna noastra. Si cand spun ei... ma refer si la cei din opozitie cum ar fi Petra sau ala de la Posta Sandu. Adevarati lideri politici d-le. La ce oameni de valoare avem noi in comuna noastra, cand vad cine sunt cei care ne conduc imi vine sa ma iau cu mainile de par. De aici reiese ca totusi predomina printre alegatori masa aia de oameni care voteaza pt. 50 de lei, sau pt un mic si o bere. Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea minte sa facem alegeri mai bune!
Cu stima!
Eu :D
P.S. Nu ma astept sa citeasca Gelu aici, dar posibil sa fie unii care citesc si pt. el.
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
adrian_alex_dinu@yahoo.com
+1 # cine ma ajuta?[email protected] 19-08-2010 12:37
cine imi spune si mie cum dau de o echipa de arheologi?
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV