Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

vasile-bolboja-tanganu

Pentru că este la modă (mioritică!) a se descoperi plagiatori mai vechi (unii foarte vechi) şi mai noi,  eu voi recunoaşte, din start!, că titlul seriei de articole pe care doresc să o supun atenţiei Dvs, stimaţi vizitatori ai portalului Voxcernica, este inspirat de celebrul roman al marelui scriitor columbian, Gabriel Garcia Marques “Povestea unei morţi anunţate”.  De acolo, de la capătul lumii incaşe şi aztece, atât de departe de unduirile molcom-mioritice, acest geniu al seminţiei omeneşti a scris excepţionale romane care i-au adus Premiul Nobel pentru Literatura.  După cum vedeţi şi Dvs. eu am “implantat” ghilimele de rigoare...

 Alegerile locale – ediţia 2012 – au trecut. Şi tot ce a trecut devine încet, încet istorie.În comuna noastră au fost cele mai şterse alegeri dintre cele  6 post-decembriste..Timp de 3 săptămâni (dintre cele 4 alocate propagandei electorale) nu s-a întâmplat (aproape) nimic. Cu doua excepţii:

1. Apariţia, surprinzătoare!, a unui candidat pentru postul de primar şi

pentru cel de consilier local a lui Dragnea Ştefan, împrumutat din comuna alăturată Fundeni!.

2. Candidatura pentru un post de consiler local (unul dintre cele 17) a celui care semnează aceste rânduri.

Domnul  Dragnea Ştefan, candidatul de împrumut din Fundeni, a apărut doar pe listele electorale. Nu s-a obosit să-şi facă o minimă campanie electorală. A ieşit pe locul doi  în cursa pentru fotoliul de primar dar s-a “revanşat” obţinând cu brio unul, este adevărat mai modest, de consilier local de... Cernica.  Eu, deşi locuiesc la “poarta Fundenilor”, l-am vazut, pentru prima dată, la numărarea voturilor în una dintre cele două săli unde activau comisiile electorale din Tânganu. A sosit pe la ora 22, a privit arogant-învingător pe toată lumea (tângăneană) a sprijinit o sobă din sala de vot. Va avea ocazia să sprijine şi pe cea din sala de sedinţe a Consiliului local Cernica.  Că există şi au mai sprijinit-o şi alţii. Că doar nu a fost ales să rezolve problemele oamenilor din comuna noastră... În rest domnul Dragnea Ştefan continuă să locuiască în Fundeni de unde va veni şi va servi cu toată energia şi dragostea lui fundeneană pe alegătorii din Cernica. Este un învingător: a venit, a candidat, a câştigat şi s-a întors în urbea lui natală cu titlul, mai mult decât onorific de “Consilier Local al Comunei Cernica”. Şi evident cu indemnizaţia bănească de rigoare... Ca doar “balta Cernica are peşte”..  Adică să platească indemnizaţia unui consilier de imprumut...  Eh!.. Dacă ar fi numai... atât. Dar vom reveni...

Pentru mine, cel ce semnează aceste rânduri a fost o experienţă unică într-o viaţă de om. Am “bătut” cu pasul, cu vorba, cu sufletul, cu inima comuna noastră. Cum nu a făcut-o nimeni în această campanie electorală. Şi nici un alt candidat la postul de consilier local în precedentele alegeri locale. Maria sa electoratul a decis: nu merit să-i reprezint. În satul meu natal, Tânganu, nu am fost votat de concetăţenii mei. Nici măcar de cei din cartierul meu (Gâgălicea). Deşi devenisem un fel de “Primărie locală” unde veneau cetăţenii să le rezolv probleme: de pensii, procese, adeverinţe de tot felul, moşteniri, iluminat public, înzăpeziri, transportul copiilor la şcoală, transportul în comun  şi multe altele. Nu am fost votat nici de tineri deşi am petrecut lungi perioade minunate împreună pe terenurile de sport şi pentru ei am scris,special!, o carte de fotbal postata şi pe portalul nostru.  Dar nu doresc ca în aceste rânduri să incriminez pe aceia care au avut opţiunile lor politice  Eu am respectat şi respect cu sfinţenie decizia electoratului. Nu mă ascund dupa false probleme. Şi nu doresc să creez “false tumulturi” asa cum a spus, cândva regretatul poet Adrian Păunescu.

Doar mă intreb şi intreb unde sunt vajnicii luptători, adevăraţi haiduci moderni care s-au manifestat cu violenţă în portalul nostru: Anonymous, Octopusy...?. Pentru că noi locuim, ne ducem viaţa de zi cu zi în mijlocul acestor oameni care au votat aşa cum au vrut. Şi repet cu obstinaţie: le respect cu credinţă opţiunea....

Adaugă comentariu

Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea articolelor si comentariului revine autorului acestuia.


Codul de securitate
Actualizează

Arhiva video (2009-2018)

 • Maxi Taxi de 3 lei
 • Foc de primavara pe lacul Cernica 2/2. 2-apr-2018
 • Foc de primavara pe lacul Cernica 1/2. 2-apr-2018
 • Publicare anunt mica publicitate in portalul Vox Cernica
 • Publicare eveniment personal sau institutional in portalul Vox Cernica
 • Publicare stire sau opinie in portalul Vox Cernica
 • Inregistrare - autentificare in portalul Vox Cernica
 • Buna dimineata la Mos Ajun, Caldararu, Cernica 1/2- 2017
 • Buna dimineata la Mos Ajun, Caldararu, Cernica 2/2- 2017
 • Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P1/2
 • Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P2/2
 • Marea Neagra...la Cernica
 • Cel mai tare (mare) patinoar din Bucuresti... e la(c)...Cernica ! 23-ian-2016
 • Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 1-2
 • Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 2-2
 • Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 1/2
 • Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 2/2
 • Brandy
 • Festival Cernica, Sep 5, 2015
 • Frankfurt, Emil Radinoiu, Cernica, Sep 5, 2015
 • Axinte, Cernica Sep 5, 2015
 • Denisa, Cernica, Sep 5, 2015
 • Festival Cernica, Sep 5, 2015
 • Mariana Stan, Cernica, Sep 5, 2015
 • Andreea Balan, Cernica, Sep 5, 2015
 • Andreea Balan, 2 Cernica, Sep 5, 2015
 • Feerie pe gheata lacului Cernica. 1 si 2 ianuarie 2015.
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (1/4)
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (4/4)
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (3/4)
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (2/4)
 • Florin - Stapanesti visele mele
 • Florin - Erai frumoasa ca regina noptii
 • VoxCernica TV Live
 • Mihai Bolboja & Vox Cernica (Pustnicul) 2002
 • Mihai Bolboja (Vox Cernica) - Numai una
 • Mihai Bolboja & Florin Iordache (Vox Cernica)
 • Concert integral Vox Cernica Pustnicul 2002- Partea 4/4
 • Concert integral Vox Cernica Pustnicul 2002- Partea 3/4
 • Concert integral Vox Cernica Pustnicul 2002- Partea 2/4
 • Concert integral Vox Cernica Pustnicul 2002- Partea 1/4
 • Concert integral Vox Cernica 2003 - Partea 3/3
 • Concert integral Vox Cernica 2003 - Partea 2/3
 • Concert integral Vox Cernica 2003 - Partea 1/3
 • Concert Vox Cernica 2002 - Partea 2/2
 • Concert Vox Cernica 2002 - Partea 1/2
 • Traditii si superstitii de anul nou cu Mihail Vicentiu Ivan. 31-dec-2013
 • Concert colinde Biserica Balaceanca 26-dec-2013.
 • Interviu Dorin Mateut si Costel Pana. Meci amical Dinamo Bucuresti-Progresul Cernica. 7-0
 • Dinamo Bucuresti - Progresul Cernica. 7-0. 16-noi-13. Reluare HQ.